Jak vytvořit explainer video a vyvarovat se při tom chyb?

14.8. 2018 (Aktualizováno: 15.8. 2018)Markéta Brožová3935x0 Komentářů

Explainer video je skvělým způsobem, jak divákům sdělit zprávu jasně a stručně. Použití animovaného videa k vysvětlení konkrétního procesu nebo tématu je také skvělým řešením, pokud chcete upoutat pozornost publika. Už jste někdy zvažovali tvorbu animovaného videa a přemýšleli o chybách, kterých je třeba se vyvarovat?

Níže jsme pro vás popsali celý proces tvorby – od kroků, které vedou k nejlepšímu výsledku, až po chyby, kterých se často během tvorby dopouštíte.  

Jak tedy na tvorbu animovaného videa?

1. Základem je scénář  

Cílem explainer videa je prezentovat vybrané sdělení. Potřebujete proto kvalitní scénář, který zajistí, že vzhledem k cílovému publiku zvolíte ten správný přístup. Tvoříte marketingové video, které by mělo obsahovat nejen příběh, který zaujme potenciální zákazníky. Důležité je také sdělení, jak můžete potenciálním klientům pomoci při řešení jejich problémů.

2. Storyboard (rozkreslený scénář)

Než začnete vytvářet samotné video, budete muset vytvořit storyboard. Jde o nákres scén a obrys toho, jak video nakonec bude vypadat. Měl by proto zahrnovat představy o umístění kamery, nákresy postav a všeho, co se v animovaném videu objeví. Jde o plán, který slouží pro ilustraci samotného procesu animace.

3. Profesionální voice over

Voice over videa by měl namluvit profesionální moderátor, aby byl hlas dostatečně čistý a kvalitní. Jen profesionál odhadne tón a emoce sdělení, které chcete videem sdělit.

4. Ilustrace

Postavy a vizuální prvky plynoucí z rozkresleného scénáře by měl pak tvořit profesionální ilustrátor. Animované postavy marketingového videa by měly odrážet potřeby a zájmy cílového publika. Dosáhnete tak lepšího vzájemného vztahu s diváky.

5. Animace   

Jedná se o zásadní fázi celého procesu. Dává do pohybu prvky, které jsme si načrtli v rozkresleném scénáři a které následně vytvořil ilustrátor. Tento krok by měl opět provést profesionál. Může vám pomoci dodat videu osobnost a charakter, který v něm chcete mít. Před tvorbou samotného videa byste se měli ujistit, že společnost, kterou jste si pro tento úkol vybrali, je opravdu dobrá, má vynikající pověst a vytvoří vám animaci té nejvyšší kvality, která bude odpovídat vašim představám.

6. Zvukové efekty a hudba

Zvukové efekty mohou přidat videu další rozměr, zatímco hudba video doplní, je-li to potřeba. Video tak bude pro diváky zase o něco zábavnější.

Každá etapa výrobního procesu je svým způsobem důležitá. Jednotlivé kroky jsou tvořeny tak, abyste si práci co nejvíce usnadnili a výsledek byl efektivní. Během tvorby můžete ale udělat řadu chyb. Podívejte se, jak se jim vyhnout, aby bylo vaše explainer video úspěšné.

Animované video, které bylo vytvořeno špatně, diváky určitě nezaujme. Stojí proto za to, abyste jeho výrobě věnovali dostatek času a vyvarovali se chyb, které by vaše úsilí mohly zhatit. Podívejme se, na co si dát pozor:

Příliš dlouhé video

Žijeme v době, kdy lidé chtějí informace rychle, takže vaše video by nemělo být jiné. Obvyklou chybou proto je, že je video příliš dlouhé. Ideální délka videa sice neexistuje, ale pokud je sdělení příliš obsáhlé, pak se jeho podstata ztrácí, stejně jako uvadá pozornost diváků. Mějte videa krátká a dostatečně zajímavá. Diváci si tak jejich sledování zamilují.

Nezapomínejte na cílové publikum

Nezapomínejte na vlastnosti publika, které chcete prostřednictvím videa oslovit. Pokud se na diváky během videa zaměříte, dodáte jim pocit, že chápete jejich problémy a chcete jim nabídnout řešení. Porozumění je klíčovým prvkem, proto při tvorbě videa o svých zákaznících přemýšlejte. Musíte vytvořit video, se kterým se ztotožní a které na ně zapůsobí.

Špatná kvalita videa

Úspěch vašeho videa závisí na jeho kvalitě a designu. I kvalita reprezentuje vaši značku a odlišuje vás od konkurence. Špatná animace a její design vás proto dokáže nemálo poškodit. I to je důvod, proč byste měli zvážit využití služeb profesionálů, kteří vás dovedou ke kvalitnímu výsledku. Kvalita videa závisí také na rozpočtu, který na tvorbu explainer videa máte. Čím větší je, tím více si toho pochopitelně můžete dovolit.

Nedávejte příliš velký důraz na vlastnosti vašeho produktu/služby

Je potřeba, aby diváci z videa cítili, že chápete jejich problémy. Pokud vlastnostem produktu budete věnovat příliš mnoho prostoru, budou se cítit spíš jako na prodejní burze a ztratíte jejich zájem. Ukažte jim proto, jak můžete vyřešit jejich problémy lépe než konkurence. Respektujte jejich potřeby, získejte jejich zájem a zbytek nechte na nich.

Nezapomeňte použít barevné spektrum vaší značky

Firem je na trhu mnoho. Pokud proto do videa nezačleníte barvy, kterými se vaše společnost prezentuje, připravujete se o možnost, jak na sebe upozornit. I barvy patří k vaší image, a pokud je zakomponujete od začátku, diváci si vás lépe zapamatují. Nejde jen o používání vašeho loga, ale i o zachování stejných barev napříč videem.

Výběr šablony vašeho videa

Videa vytvořená podle šablon jsou samozřejmě méně náročná. Pokud se však rozhodnete je využít, nepřizpůsobíte video dostatečně cílovému publiku. Jsou často nízké kvality a postrádají osobitost. Abyste dosáhli požadovaných výsledků, bude lepší, když si video vytvoříte podle sebe.

Špatná editace zvuku

Voice over, tedy mluvený komentář, je stěžejní částí videa. V kombinaci s hlasitou hudbou a zvukovými efekty ale zanikne a nebude ho slyšet. Stejně pečlivý musí být i výběr hudby. Hudba, která s vaším videem nemá nic společného, diváky zbytečně mate.

Špatný výběr voice overu

Je běžné, že se lidi snaží ušetřit a najmou si moderátora, který rozhodně není profesionál. Pokud má ale moderátor špatný akcent nebo je dokonce cizinec, video bude působit značně neprofesionálně a vašemu byznysu to může jen uškodit. Vybírejte si proto pouze profesionály a rodilé mluvčí, kteří jsou pro vaše video dostatečně kvalifikovaní.

Video je zbytečně složité

Pokud je vaše marketingové video komplikované, nebude mít velkou sledovanost. Animované explainer video by proto mělo být jednoduché a mělo by jasně a stručně sdělit to, co potřebujete.  Zaměřte se jen na důležité informace. Vysvětlete problém a pak ukažte, jak ho umíte vyřešit. Skončete vysvětlením, proč zrovna vy jste pro potenciální zákazníky správnou volbou.

Příliš mnoho informací

Pokud do videa začleníte příliš mnoho informací a budete se snažit prezentovat více služeb nebo produktů najednou, může výsledek působit matoucím dojmem. Uvědomte si, že v tomto případě cílíte na dvě odlišná publika. Je nesmírně důležité, abyste udrželi věcný a jednoznačný koncept videa. Můžete mít řadu marketingových cílů, pro každý z nich byste ale měli použít jiné video.  Jen tak můžete správně cílit a zajistit, že vaše video zaujme.

Zvažte, jestli si explainer video dokážete vytvořit sami

Mnoho lidí si myslí, že je tvorba videa snadná, ve skutečnosti ale není. Pokud chcete docílit dobrých výsledků, potřebujete tým profesionálů.  K vytvoření videa budete potřebovat nejméně 10 různých lidí. Najít je a správně koordinovat, to je nesmírně složité. Musíte umět video nejen tvořit, ale také dostatečně poutavě naplánovat jeho děj. Nesnažte se proto video vytvořit sami. Chyby ve scénáři nebo storyboardu budou mít za následek tak akorát ztrátu času a nekvalitní výsledek. Doporučujeme využít společnost, která má dostatečně velké portfolio animovaných videí. Nebojte se toho! Kontaktujte nás a my vám pomůžeme.

Shrnutí

Úspěch vašeho byznysu a vaší značky závisí na zvolených marketingových strategiích. Dobré vysvětlující video je ta nejdůležitější z nich. Úspěšné animované video musí být přímé a dostatečně informativní. Pokud se budete řídit zmíněnými kroky, bude na konci tohoto procesu výsledek, který má smysl.

Nejdůležitější je, aby bylo video dostatečně osobité. Poučte se proto z chyb ostatních a získejte video, které opravdu funguje.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů