Vybíráme explainer video: Pět nejpopulárnějších typů

28.8. 2018 (Aktualizováno: 18.8. 2018)Markéta Brožová3260x0 Komentářů

Potřebujete animované video? Odpovíme vám v krátkosti: Potřebujete. Pokud bychom chtěli být sdílnější, bude naše odpověď zajímavější: Možná vytváříte zajímavé a fascinující věci, ale někdy je vaše podnikání těžké vysvětlit. Jak už název napovídá, explainer videa (z angl. explain = vysvětlit) přetvoří složité sdělení do formy, které vaše publikum lépe porozumí, a vše vysvětlí za vás.

Pomohou vám vysvětlit, jak funguje vaše společnost nebo produkt, který vyrábíte. Jsou chytlavá, zábavná a taky krátká, takže si je lidé snadno zapamatují a spojí s vaší značkou či podnikáním. Když pochopí koncept, je všechno o mnoho snazší.

Vysvětlujících videí je ale mnoho druhů, měli byste proto vybrat takové, které vaší značce a sdělení, které chcete prezentovat, vyhovuje nejlépe.

Pojďme se na celou věc podívat detailněji:

Pět nejpopulárnějších typů explainer videí

Když se trochu porozhlédnete, zjistíte, že existuje mnoho druhů explainer videí. Které byste měli použít? Samozřejmě to záleží na typu vašeho podnikání a produktu, ale tohle je pět nejpopulárnějších stylů, ze kterých si můžete vybrat:

1. Whiteboard video (video ve stylu bílé tabule)

Pomocí videa, jehož děj kreslíte na bílou tabuli, vytváříte příběh přímo před očima diváka a dodáváte mu tak na síle … za použití tabule a tužky. Skoro tak, jako to bývalo dřív. Teď už je ale všechno digitální, což je úžasné.

Podstatou tohoto typu videa je mít bílou obrazovku a kresbu, kterou vytváří ruka (ať už je digitální nebo reálná) přímo před očima diváka. Dovolí vám představit zajímavé speciální efekty jako 2D postavičky a některé barvy (whiteboard videa sice nejsou až tolik barevná, ale perfektně poslouží ke zvýraznění důležitých informací).

2. Motion graphics video (video s grafikou v pohybu)

Chtěli byste i obtížný koncept videa vysvětlit dynamicky, srozumitelně a elegantně? Pak je cesta motion graphics videí ta pravá. Taková videa nejsou nikdy nudná. Skládají se z jednoduchých obrázků a tvarů nebo vzorů, které charakterizuje hladký pohyb a výrazné barvy.

Tento styl zaručuje silné zapojení diváka (tvary, barvy a metafory jsou ve sdělení opravdu efektivní) a své uplatnění najde zejména v B2B marketingu. Pohyblivé grafické videozáznamy jsou skvělým řešením pro finanční a technologické produkty, nebo v případě, kdy je sdělení, o které se chcete podělit, příliš obtížné na vysvětlení.

3. Live-Action videa (reálná videa)

Tato videa vznikají za použití kamery, nejde tedy o žádné animace. Jsou ideálním prostředkem, jak ukázat, že za vaším podnikáním stojí také skuteční lidé.

Ve videu může vystupovat třeba váš tým, který představí zákulisí vašeho podnikání nebo názory vašich zákazníků. Explainer video vám tedy v tomhle případě pomůže odhalit, kdo je kdo. Jde o skvělou příležitost, jak s diváky navázat osobnější vztah.

Reálná explainer videa znázorňují skutečné lidi ve skutečných situacích.

4. Screencast video (video zachycující dění na obrazovce)

Screencast explainer video je vlastně digitální záznam obrazovky spojený se zvukovým komentářem. Možná už jste se s tímto typem videa setkali, zejména při sledování tutoriálů na YouTube (kde je téměř každé takové video vyrobeno touto metodou) nebo při navštěvování online kurzů. Právě video zachycující dění na obrazovce je totiž ideální pro vzdělávací kampaně, navíc je efektivní i levné zároveň.

Vzhledem k těmto vlastnostem je totiž ideálním nástrojem, který využívají startupy. Je také snadné na výrobu. Stačí vám k tomu pouze obrazovka počítače nebo dokonce i smartphonu!

Tip: Tato videa jsou ideální na začátek, před tím, než se pustíte do komplexnějších výtvorů.

5. Animovaná videa

Kreslená nebo animovaná videa – říkejte jim, jak chcete. Tak jako tak označují pouze jedno: Videa s animovanými postavami, které vyvolávají emoce a ztělesňují osobnost vaší značky.

Tento typ videa je, ruku na srdce, jedním z nejpopulárnějších stylů marketingových videí. Je to proto, že animované postavy velmi rychle zaujmou pozornost diváků, jsou zábavné a pro vaše publikum nezapomenutelné.

Využití postav znamená především to, že můžete jejich prostřednictvím představit ideální vlastnosti a rychle je naplnit příběhem. Vyprávění příběhu je úžasné u všech typů videí, ale u toho kresleného obzvlášť. Postava, která představuje jednoho z vašich kupujících, vyřeší problém tak, že koupí váš produkt nebo využije vaši službu. To vytvoří silnou osobní vazbu mezi vámi a vašimi zákazníky.

Závěrem

Představili jsme vám pět nejpopulárnějších stylů. Vybrali jste si už? Při výběru byste měli zvážit:

  • Jaké je vaše cílové publikum?
  • Kvalitu videa – pokud má mít video skutečně efekt, musí být kvalitní.
  • Rozpočet. Existuje mnoho možností, podle finanční situace proto zvolte tu, která vám vyhovuje nejvíc.
  • Chtějte zpětnou vazbu. Pro správné rozhodnutí je klíčové zejména zjištění toho, co mají a nemají vaši diváci rádi. Vyberte proto, jak jim vaši zprávu sdělíte.
  • Odbornost se rovná kvalitě. Pokud vybíráte společnost, která by vaše video měla zhotovit, projděte si její portfolio a zjistěte, jestli její výtvory odpovídají vašim potřebám. Navíc, pokud si nejste jistí, který typ videa by byl ve vašem případě vhodný, je vždycky lepší mít někoho, kdo vám poradí.

Teď už víte všechno. Přišel čas vytvořit ten správný typ videa pro vaši značku. Pokud byste k tématu chtěli přece jen více informací, navštivte náš blog a nechte se inspirovat.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů