Šest častých chyb, díky kterým vaše video nefunguje tak, jak by mělo

4.12. 2018 (Aktualizováno: 26.2. 2021)Markéta Brožová3364x0 Komentářů

Vaše explainer video nefunguje podle očekávání a vy jste si tak začali myslet, že tento druh videa obecně není marketingově účinný? Tak to ale není. Explainer videa jsou skvělým marketingovým nástrojem pro jakoukoli firmu, a měla by výrazně pomoci zvýšit konverze!

Pokud tomu tak není, je velmi pravděpodobné, že je něco špatně. Je snadné odhalit neprofesionální explainer video, potřebujete ale vyškolené oko, abyste pochopili, co je vlastně špatně.

My se tvorbě animovaných videí věnujeme už několik let a známe proto užitečné tipy a triky – jsme tu, abychom vám pomohli. Přinášíme přehled těch nejčastějších chyb, které mohou vést k tomu, že vaše video nebude fungovat tak, jak by mělo. Přečtěte si o nich víc, abyste věděli, jak se s nimi popasovat, a jak jim předejít.

1. Máte špatně napsaný scénář … Nebo nemáte vůbec žádný

Scénář je základem každého videa. Ať už natáčíte film, nebo tutorial, správný scénář je základ, ze kterého je třeba vycházet. Explainer videa tedy nejsou výjimkou!

Na začátku všeho je obvykle nápad, o kterém se celý tým pobaví. Následně vznikne scénář, který je stěžejní ve všech dalších fázích tvorby. Scénář je nezbytný, aby mohli všichni dělat svou práci co nejefektivněji: ilustrátoři, animátoři, moderátoři i případní zvukaři.

Mnoho lidí si přesto neuvědomuje, jak je tento první krok důležitý. A dokonce by jej mohli vynechat! Je to podobné jako dům bez základů – pokud nemáte dobře vytvořený scénář, video a jeho koncept se úplně rozpadne.

Zdaleka nejlepší je, když scénář tvoří profesionální scénárista nebo copywriter. Pokud však máte scénář už vytvořený a chcete zjistit, jestli nemá nějaké zásadní chyby, zkontrolujte následující:

Není scénář jen samé „já, já, já?“

Nejste příliš zahledění do sebe? Nemůžete mluvit jen o tom, jak je vaše společnost skvělá. Vaše vysvětlující video by pak bylo předem odsouzeno k neúspěchu. Vysvětlující videa musíte zaměřit na diváky. Na jejich potřeby a na to, jak jim je vaše společnost pomůže naplnit.

Není příliš nudný?

Pokud vaše video nezaujme diváky hned na začátku, není to vůbec dobré. Váš scénář musí být působivý od začátku až do konce – důležitý je jeho koncept a dostatečně efektivní sdělení divákům.

Má správnou strukturu?

Začátek, prostředek a konec – to je ta správná struktura každého příběhu. Je to logické – vaši diváci mají problém, na který existuje řešení, a vaše společnost jim může pomoci. Pokud video nenásleduje tuto jednoduchou strukturu, pak je ve vašem scénáři něco špatně.

2. Sdělujete příliš mnoho informací a vaše video je příliš dlouhé

Víte, že optimální délka videa je do dvou minut? Cokoli, co je delší než dvě minuty, je až příliš dlouhé a zbytečné.

Pozornost diváků musíte zaujmout do několika sekund. U mladší generace se tento čas navíc neustále zkracuje. Skutečnost je taková, že starší generace má více trpělivosti. Mladí lidé naopak preferují krátká videa. Je proto důležité mít na paměti to, koho videem chceme oslovit!

Každopádně platí pravidlo, že vysvětlující video, které je delší než dvě minuty, je příliš dlouhé. Proto, pokud vaše video uvedený čas přesahuje, je na čase ho zkrátit.

Někdy můžete mít pocit, že vaše video zkrátka musí být delší, protože potřebujete sdělit velké množství informací. To je ale špatná úvaha! Video, které obsahuje příliš mnoho informací, diváky zbytečně mate.

Vzhledem k tomu, že se naše pozornost neustále snižuje, je dlouhé, nudné a matoucí video tak akorát prostředkem, jak diváky odradit. A to je přesný opak toho, jaká by vysvětlující videa ve skutečnosti měla být.

Přesnost je tedy klíčová. Buďte přímí a nechte stranou všechno, co není podstatné. Vaše video by mělo být krátké a přívětivé.

3. Máte příliš obecné video, které je stejné jako všechna ostatní

Takové video není dobré a každý by se mu měl vyhnout. Je totiž jako mor.

Někdy může být lákavé spolehnout se na videa vytvořená pomocí šablon. Je to levné a možná budou fungovat … Nebo ne?

Jestli hledáte video, které vypadá jako každé jiné, pak samozřejmě – pokračujte. Vysvětlující video, které není dostatečně osobité a snadno ho zaměníte, to však není to, co hledáte. Takové video totiž dostatečně nevystihne, jak dokonalá je vaše značka.

Právě jedinečnost je to, čím by se měla vaše značka vymykat. Pokud chcete vysvětlující video, které je opravdu účinné, musí dostatečně propagovat vaši značku – od začátku až do konce, každou vteřinu. Musí být nepochybně vaše!

Tvorba videa z předem definovaných šablon, které nemůžeme dostatečně upravit, nikam nevede. Lidé se budou nudit a rozhodně si vás nezapamatují. Dosáhnete průměrného videa – tak jako mnoho jiných, kteří toto řešení používají.

Klíčem k úspěchu je proto personalizace videa. Určete, co činí vaši značku jedinečnou a poté vložte její hodnotu do slov … a do obrázků.

Nezapomeňte, že existuje mnoho typů vysvětlujících videí a měli byste si vybrat takové, který nejlépe vystihuje duch vaší značky.

4. Vaše video má nízkou kvalitu

Na video obsah poslední dobou sází všichni. Samotné video proto nestačí. Video obsah musí být především efektivní! Pokud chcete, aby vaše video fungovalo, potřebujete něco víc, než jen samotné video.

Abyste překonali konkurenci, musíte vytvořit vysoce kvalitní video.

Videa s nízkou kvalitou vám nijak nepomohou. Jak ale zjistit, že je vaše video špatně udělané? Může to být těžší, než si myslíte. Jsou sice věci, které jsou patrné na první pohled (špatné renderování nebo nevhodně zvolená technika), některé chyby je však těžké odhalit.

Pokud chcete zjistit, kde se ve vašem videu stala chyba, je dobré se spolehnout na pomoc odborníků. Zeptejte se a poslechněte si jejich názor! Nezapomeňte, že špatně provedené video může vážně poškodit renomé vaší značky.

5. Špatná propagace videa

Neskrývejte vaše video! Pokud chcete, aby fungovalo, je nutné ho správně distribuovat.

To, co uděláte po tom, když video dokončíte, je stejně důležité, jako obsah videa samotný. Pokud nemá video správnou propagaci, nemůže ani zdaleka dosáhnout takových výsledků! Jak ale propagovat správně? Máme pro vás malý tip: Pouhé umístění videa na YouTube rozhodně nestačí.

Nechápejte to špatně, YouTube je skvělý portál – dokonce druhý největší vyhledávač na světě! To je ale málo. Abyste dosáhli maximálního možného počtu zhlédnutí, musí vaše video být všude. Je zapotřebí propagovat především chytře.

Můžete vytvořit placené reklamy: Video reklamy mají nejvyšší míru prokliku. A explainer videa se k tomuto účelu skvěle hodí.

Sdílejte video také na sociálních sítích: Video na sociální síti získá o 1 200 % více sdílení než jen pouhý text.

Umístěte video na úvodní stránku vašeho webu: Je důležité, abyste video umístili někam, kde bude vidět. Proto jej rozhodně nenechávejte v té nejzapadlejší části webu. Umístěte ho naopak tam, kde si ho diváci hned a na první pohled všimnou! To také povede k tomu, že na vašem webu stráví více času a zlepšíte si tak umístění ve výsledcích vyhledávání.

V krátkosti: Můžete mít to nejlepší explainer video, pokud ale váš výtvor nikdo neuvidí, nikdy nebude dostatečně efektivní.

6. Máte špatný tým

Pokud chcete, aby vaše video fungovalo, je zásadní, abyste kolem sebe měli dobrý tým! Jak asi víte, proces tvorby videa má hned několik fází – od napsání scénáře přes animaci až po práci moderátora a distribuci. Pro každou fázi ale potřebujete odborníky, kteří za konečný výsledek ponesou svůj díl odpovědnosti.

Práce s lidmi, kteří znají od všeho trochu, rozhodně nestačí – i kdyby měli sebelepší záměr. Potřebujete, aby vaše vysvětlující video bylo ziskové, mělo vysokou návratnost investic a pomohlo vám zvýšit konverzní poměr … a to je něco, čeho dosáhnete jen tehdy, když oslovíte odborníky.

Potřebujete najít někoho, kdo má kolem sebe tým profesionálů, kteří ví, co dělají, a pomohou vám, aby vaše video mělo úspěch.

Víte už, proč vaše video nefungovalo tak, jak jste si přáli? Chyby možná nejsou vždy patrné na první pohled, zkušeným okem se je ale naučíte odhalovat a vaše příští video tak bude lepší.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů